Musíme být trpěliví, v zimě kaktusům dopřejeme klid, v létě slunce a hlavně šetříme se zálivkou.
Při výběru květináče buďte důkladní

kaktusyPokud jde o pěstební nádoby, dříve se používaly převážně hliněné květináče, ale substrát v nich rychle vysychal. Pro domácí pěstování jsou tedy nejvhodnější plastové květináče. Průměr květináče v jeho horní části by měl být jen o málo větší, než je průměr těla přesazovaného kaktusu. U květináčů je velmi důležité, aby měly dostatečně velké odtokové otvory ve dnu. Přebytečnou vodu z podmisek pak vždy slijeme.

Pro kaktusy je v našich podmínkách nejnáročnějším obdobím zima

Zhruba v říjnu kaktusy začneme zimovat. Měly by prožít přirozené klesání teplot. Ideální je venkovní okenní parapet nebo balkon, kde se o postupný pokles teplot postará příroda. Zimujeme je pak při teplotě 8 – 12 °C na světlém stanovišti a nezaléváme je. Pamatujeme si také, že čím je teplota během přezimování vyšší, tím světlejší stanoviště musíme pro kaktusy najít. Čím více se přiblížíme optimálním podmínkám, tím bohatěji kaktusy pokvetou.



Jak s kaktusy zacházet na jaře?

kaktus-pestovaniPo zimě, asi v březnu, kaktusy přeneseme do tepla, postavíme je na jižní, západní či východní okno a necháme je, aby se pomalu probouzely. Pokud naše kaktusy přezimovaly v chladu a v temnu, musíme je na jaře nějaký čas stínit před prudkými slunečními paprsky. Jakmile se objeví zelený vrchol a nové trny, kaktus zalijeme hodně teplou vodou (asi 50 °C). Když teplota vzduchu stoupne nad 18 °C a substrát v květináčích je suchý, kaktusy mírně zaléváme 1x, maximálně 2x týdně.

Za péči by nás v létě měla čekat odměna v podobě krásných květů

Během největších veder uprostřed léta kaktusy přestanou růst. Proto, i když na ně praží slunce, zaléváme je v tomto období jen tehdy, když substrát vyschne. Nadbytek vody by totiž mohl způsobit zahnívání kořenů. Na podzim pak dál snižujeme zálivku a s příchodem chladného počasí je nezaléváme vůbec.