Po loňské zkušenosti s pěstováním chilli papriček v kupovaném, nicméně malém fólivníku, jsem se letos rozhodl postavit si svůj vlastní, větší fóliovník na zahradě. Inspiroval jsem různými fotografiemi podobných staveb pařenišť a fólivníku, které lze po chvilce hledání nalézt. Rozhodl jsem se jako základní materiál použít dřevěné trámky a igelit – popravdě jsem se snažil stavět levně.

Ke stavbě jsem použil střešní latě z Baumaxu o rozměrech 50×30 mm v délce 4 metry a celý fóliák má tudíž základnu 4×2 metry, což je pro moje potřeby naprosto postačující. Koupil jsem dvacet latí, ale lepší by bylo mít jich 25, chyběl by mi materál, naštěstí jsem měl nějaká prkna v dílně, tak stavba mohla probíhat bez problémů.Nejprve jsem postavil stěny, pak je spojil dohromady pomocí různých plechových spojovacích vinglů a vrutů. Používal jsem většinou L profily, raději bych T profily, ale momentálně nebyly skladem a nechtělo se mi čekat.

Střecha fólivníku přišla na řadu až když byla celá konstrukce smontována a vyztužena několika příčnými prkny, které celému pařeništi dodaly patřičnou pevnost.

K potažení povrchu jsem použil igelitovou fólii na fóliovníky, kterou jsem koupil v roli 1m šíře, 50 m délka. Nedoporučuji obyčejný (např. stavební) igelit, protože ten vydrží tak maximálně jednu sezónu a po zimě se rozpadne.

Při potahování fólivníku jsem využil mechanickou sponkovačku (doporučuji profi, ne kancelářskou) a pod každou sponu jsem dal podložku z PET lahve, kterou jsem si nastřihal na čterečky 2×2 cm, aby spona netrhala igelit.

Nakonec přišly na řadu dveře a větrací okno, které jsem vybavil automatickým otvíračem, který zatím funguje na jedničku.

Uprostřed fólivniku jsem nechal prostor pro zhruba 30 cm širokou uličku a na záhony jsem zaryl trochu kravského hnoje a nakonec záhony zakryl černou mulčovací fólií (nerad pleju a toto pomáhá proti plevelu a zároveň udržuje vlhkost v půdě).

Jelikož jsem původně začal s pěstováním chilli papriček, zatím ve skleníku nemám police na kaktusy. Ty přibudou letos na jaře a zkusím tento fóliový skleník využít i k pěstování kaktusů, alespoň mimo období mrazů.