Mezi základní způsoby množení kaktusů můžeme zařadit:

  • vysévání semen
  • množení odnožemi
  • roubování

Vysévání semen

Opylení květů

vysoky-kaktusChcete-li získat semena z vlastní sbírky potřebujete k tomu nejméně dva zástupce druhu. K úspěšnému opylení si musíte počkat, až budou oba kaktusy kvést a poté (štětečkem nebo vatou na špejli) nabíráme z prašníku pyl jednoho kaktusu na bliznu druhého kaktusu.

Sběr semen

Semena kaktusů se vyvíjejí v bobulích, které bývají různě zbarvené nebo ochlupacené. Tyto plody dozrávají dost rychle. Semena se po uzrání buď sami uvolňují, nebo zůstanou v lepkavém obalu (ty chutnají zvláště mravencům). Ty pak je nutné před skladováním omýt.

Skladování semen

Semena skladujte nejlépe v papírových sáčcích na temných a suchých místech. Nezapomeňte si pak sáčky popsat.Výsev

Semena vyséváme začátkem března, nebo plánujete-li pěstování za umělého světla na podzim. Vyséváme do vlhkého substrátu nejlépe do krabičky od nanukového dortu. Většina odborné literatury doporučuje substrát vydezinfikovat převařením nebo napařením. Já substrát nikdy nevařím, protože myslím, že převařením se zničí všechny živiny.

Péče o výsev

Výsev zaléváme jen když je pěkné počasí a umístíme ho do polostínu. krabičku necháváme přikrytou popřípadě do ni uděláme pár děr, aby se nám rostlinky neudusily. Někdy se stane, že na povrchu začne růst rostlinka, kterou tam nechceme totiž mech nebo snad plíseň. Na to mám svůj recept: Postižená místa posypeme měděným práškem a zalijeme po několika zálivkách i ta nejodolnější potvůrka zmizí. Když se stane, že se nám v misce rostlinky tísní můžeme je klidně přesadit, ale nesmíme zapomenout je před tím nechat alespoň 5 dnů bez vody.

Množení odnožemi

Množení odnožemi provádíme když vyrůstají okolo nebo na kaktusu malé rostlinky (téhož druhu). Rostlinky oddělíme když už drží doslova na chloupku a nejlépe, když už mají kořeny. Malé rostlinky poté nasázíme do připravených květináčků.

Roubování

roubovani-kaktusuRoubování se provádí u velmi choulostivých kaktusů nebo u kaktusů postrádajících chlorofyl např.: červené Gymnocalycium Mihanovichi. Tyto kaktusy se roubují nejčastěji na druh rodu Echinopsys a to tak, že se odřízneme vrchní část podnože (kaktus na který chceme roubovat) asi 3cm a přiložíme na něj kaktus, který chceme roubovat, oříznutý tentokrát z druhé strany. Poté roub přimačkneme třeba gumičkami nebo jej zatížíme. Asi po 2 týdnech začne roub růst. Pokud ne roubování se nezdařilo a zkuste kroky opakovat.