Pro vánoční kaktus je ideální severní okno

Umístění rostliny je společně s teplotou vzduchu tím nejdůležitějším, nač byste se měli při jejím pěstování zaměřit. Vánoční kaktus nesnáší dobře slunce a přílišné světlo, takže se mu bude dařit spíše v polostínu. Pokud máte okno na sever, je to nejlepší místo, kam ho můžete dát.

Jsou-li vaše okna orientována na východ, můžete to udělat tak, že kaktus sice umístíte klasicky za okno, ale budete mít neustále stažené žaluzie. Nemusí být zatažené úplně, ale tak, aby alespoň trochu bránily přísunu světla.

Vánoční kaktus nemá typické kulaté tělo. Je převislý, proto se sází do závěsných košíků. Poznáte ho podle tenkých článků, které tvoří delší větve. Vánoční kaktus patří k nejznámějším rostlinám, jež o svátcích zdobí svými květy naše domovy. Aby vykvetl včas, nepotřebuje na rozdíl od většiny ostatních druhů žádné komplikované rychlení nebo péči.
Při správné péči jejich konce vykvetou, pomůže jim hnojivo pro podporu kvetení. V srpnu se doporučuje omezit zálivku a následujících šest týdnů nezalévat vůbec.

Květy jsou růžové, červené, fialové nebo bílé. Kvete od listopadu do ledna. V případě kvetení kaktus nezimujte.Péče

Potřebuje dostatek rozptýleného světla, nesnáší přímé slunce. Teploty celoročně kolem 20°C. Zálivka pravidelná, čistou odstátou vodou. Stejně jako u ostatních kaktusů platí – nepřelévat!
vanocni-kaktusy
Na rozdíl od ostatních ale vydrží i na severní straně u oken, protože mu nevyhovuje přímé slunce. Nemají v lásce ani změnu prostředí, opatrně tedy i při přesazování. Při přesazování proto nevysypávejte veškerý substrát z kořenů, kaktus si postupně zvykne na nový substrát. Daří se mu v zemině s příměsí humusu. Přesazujeme jednou za tři až čtyři roky do substrátu pro kaktusy.Během roku obíráme odkvetlé květy a přihnojujeme jednou za měsíc květinovým hnojivem. Jen po odkvětu vynecháme dva měsíce.

Pro jeho pěstování je vhodná hlinito – písčitá půda anebo přímo substrát určený k pěstování kaktusů. Uvítá rozptýlené světlo v průběhu vegetačního období. Ve stádiu klidovém mu však dopřejme raději místo tmavší. Kaktus můžeme důkladně zalít, avšak mezi zálivkami necháváme zeminu dosti proschnout. Pozor: po nasazení poupat rostlinu zásadně nepřemisťujeme, následkem stěhování by bylo opadání poupat!