Léčivé účinky aloe vera

Aloe vera má výrazné posilující účinky. Můžeme ji užívat při stavech vyčerpanosti, rekonvalescenci po nemocích, oslabeném imunitním systému, stresu, nervozitě a neklidu. Dále je vhodná při potížích s trávením, nechutenství, chronické zácpě a zánětech tlustého střeva. Aloe vera při zevním používání má přirozený ochranný účinek vůči světlu. Vstřebává i uvolňuje vlhkost, regeneruje, hojí, uklidňuje, odstraňuje otoky, udržuje a celkově chrání pokožku.

K léčebným a zkrášlujícím účinkům můžeme používat všechny druhy aloe. Tato rostlina má tak široké uplatnění, že je dobré mít doma více sazenic, protože jedna obvykle nestačí.

Co obsahuje aloe vera

aloe veraHlavní léčivou látkou je gel (šťáva) z listů. Můžeme ji používat čerstvou, naloženou ve víně, lihu či oleji, ale i sušenou (nazývá se sakur). Droga je bohatá především na antracénový derivát aloin, minerální látky, organické kyseliny, pryskyřice, vitamíny, enzymy, hořčiny.

Gel z aloe získáme tak, že celý list (nejlépe dvouletý a výše, ty jsou nejléčivější) uřízneme. Poté ho vymačkáme do misky. Z jednoho listu můžeme mít dvě čajové lžičky až dvě polévkové lžíce gelu. Gel je nejlepší ihned zpracovat, ale můžeme ho i pro pozdější přípravu uskladnit v lednici (ne však déle než tři dny).


Jak pěstovat aloe vera

Aloe vera se dá pěstovat pouze tam, kde ji nezasáhne mráz. Minimální potřebná teplota je sedm stupňů Celsia. Od jara do raného podzimu dává aloe přednost lehké půdě a teplým místům, kde může být na plném slunci, ale i v polostínu, nesnáší přílišnou zálivku. V zimě je jí nejlépe v chladnější místnosti s minimální zálivkou. Listy ořezáváme po celou sezónu a dobu jejího růstu. Ale rostliny starší než dva roky mají silnější účinky. Aloe můžeme koupit v květinářstvích či zahradnictvích, je běžně dostupná.

Sázení aloe vera

aloe veraVezměte si připravený květináč zasypaný zeminou, utvořte do zeminy díru prstem a vložte do ní aloe vera kořeny směrem dolů. Podržte rostlinu ve vzpřímené poloze a přimáčkněte. Pokud nezůstane rostlina ve svislé poloze, zasuňte za ni tyč jako podpěru. Lehce rostlinu zalijte a umístěte ji na světlém místě, ale mimo dosah přímého slunečního záření, protože vám může sluníčko listy spálit. Ničeho se nelekejte, pokud se rostlina zbarví do červena nebo se listy mírně scvrknou, je to přirozená součást procesu růstu aloe vera.
Než aloe začne růst, tak není potřeba rostlinu zalévat, tedy asi po dobu čtyř až šesti týdnů.

Vhodná půda pro přesazování aloe vera

Všechny rostliny aloe vera vyžadují písčitou nebo štěrkovitou půdu s velmi drobnou drenáží, aby bylo zabráněno uhnívání kořenů. Aloe vera sázejte jen do zeminy určené pro kaktusy nebo do zeminy, kterou si vytvoříte sami. Při sázení aloe vera venku vyberte takové místo, které vždy po dešti úplně vyschne.

Hnojení aloe vera

Písčité půdy určené pro aloe vera mají málo organických látek, proto je nezbytné hnojit je v pravidelných intervalech. Nejlépe vám bude fungovat kapalné hnojivo určené pro kvetoucí rostliny. Vyhýbejte se kompostům a dalším půdním materiálům s velkým množstvím organických látek z důvodu jejich tendence ke zvyšování hydratace. Aloe vera hnojte především koncem léta a používejte velmi zředěný roztok.