Vhodné místo pro pěstování vánočního kaktusu
Vánoční kaktus umístěte v chladnější místnosti, kde se teplota bude pohybovat nejlépe v rozmezí mezi dvanácti až patnácti stupni Celsia. Překročí-li teplota v místnosti dvacet dva stupňů, bude kaktus výborně růst, ale květů se nedočkáte.
Nemáte-li v bytě nějakou chladnou chodbu nebo jinou místnost s nízkou teplotou, ale zároveň i s dostatkem denního světla, máte ještě možnost (pokud žijete ve starších bytech či domech) postavit menší rostlinky do meziokenního prostoru, ovšem tam, kam nedopadají přímé sluneční paprsky.
Jak zalévat vánoční kaktus, aby vykvetl o Vánoích?
Od poloviny srpna přísun vody omezujte až do viditelného nasazení poupat. Tehdy se vraťte k normální zálivce. Dávejte však pozor na přemokření, na něž jsou vánoční kaktusy velmi citlivé a jež se právě při nízkých teplotách stává častou příčinou úhynu kořenů, a tím i celé rostliny. Po odkvětu zálivku opět zmírněte.
Při příchodu silnějších mrazů dejte pozor, aby rostlině neuškodily. V meziokenním prostoru ponechte rostlinky až do vývinu poupat. Jakmile je totiž přenesete do tepla, začnou se poupata rychle rozvíjet a květy budou v teple brzo uvadat.
Pokud teplota není příliš vysoká, nízká vlhkost mu nevadí. V období květu se doporučuje občas mlžit. Pozor ale na to, aby květy nebyly příliš mokré. Výhonky kaktusu vypadají jako by to byly spojené malé ploché polštářky. Ostny u těchto druhů kaktusů budete hledat marně, vyrůstají totiž ve formě nahnědlých až bílých chlupů na vrcholcích stonků.
Pro jeho pěstování je vhodná hlinito – písčitá půda anebo přímo substrát určený k pěstování kaktusů. Uvítá rozptýlené světlo v průběhu vegetačního období. Ve stádiu klidovém mu však dopřejme raději místo tmavší. Kaktus můžeme důkladně zalít, avšak mezi zálivkami necháváme zeminu dosti proschnout. Pozor: po nasazení poupat rostlinu zásadně nepřemisťujeme, následkem stěhování by bylo opadání poupat!