Jarní či předjarní výsev kaktusů

semena-kaktusuNa otázku, kdy kaktusy vysévat, není jednoduchá odpověď. Ideální termín pro výsevy se zdá být od konce března do konce dubna, kdy jsou již dostatečně dlouhé dny a semenáčky mají pro svůj vývoj potřebné množství světla. V tuto dobu však máme jako kaktusáři nejvíce práce – rostliny se probouzejí po zimě, začínáme je zalévat a přesazovat, a pokud je ke konci dubna již pěkné počasí, přenášíme je ze zimoviště do skleníků či pařenišť. A tak na výsevy a péči o ně v tuto dobu už mnoho volného času nezbývá. Můžeme však zkusit tzv. výsev pod zářivky a semínka kaktusů vysít již v zimních měsících, kdy je na tuto činnost času dost. Osvětlováním (nejlépe zářivkami či úsporným žárovkami, u kterých se nemusíme obávat zvýšených výdajů za elektřinu) zajistíme dostatečnou, asi dvanáctihodinovou délku dne i intenzitu světla pro vyvíjející se semenáčky.

Jak vysévat?

Úspěšné vypěstování kaktusů ze semen je závislé na mnoha podmínkách – ať již na samotných semenech (musí být dozrálá, čistá a dobře a ne příliš dlouho skladovaná), nebo na správném složení substrátu, jeho sterilitě a ošetření fungicidy. Důležitými faktory jsou i přiměřené osvětlení, vzdušná vlhkost a nepřetržitá dobrá péče o kaktusové semenáčky.



Pro výsev kaktusů se používají dva základní postupy a jejich modifikace.

Tradiční výsev do výsevních nádob

  • Nádoby umístíme do výsevního miniskleníčku nebo do podmisky a překryjeme je sklem, igelitem a podobně.
  • Naplníme je substrátem (nejlépe vysterilizovaným), přiměřeně jej zalijeme a vysejeme do něj semínka, která již nezasypáváme, jen je mírně přitlačíme na povrch substrátu.
  • Výsevy umístíme na místo, kde je rozptýlené světlo a teplota 20–25 °C.

Tento postup je poměrně jednoduchý, více práce však budeme mít s následnou péčí o vyvíjející se semenáčky. Je totiž nutné ohlídat pravidelnou a přiměřenou zálivku (substrát nesmíme přemokřit ani přisušit) a dobrý zdravotní stav výsevů, hlavně napadení semen či semenáčků plísněmi – pokud se objeví, ihned je postříkáme protiplísňovým přípravkem.

Výsev Fleischerovou metodou

fleischerova-metoda-kaktusySterilizace sklenic pro Fleischerovu metodu výsevu je jednoduchá – stačí je ponořit na několik minut do vroucí vody.

Vysterilizovaná semena vyséváme na sterilní substrát do vysterilizované zavařovací láhve se skleněným víčkem. Tento postup ke pracnější a časově náročnější než výsev do nádob, při správném provedení však mají klíčící rostlinky v láhvi zaručeny téměř ideální podmínky pro vývoj. V láhvi je totiž stálá optimální vlhkost substrátu i vzduchu a sterilní prostředí s velmi omezenou možností zanesení infekce (hrozí prakticky pouze při výsevu samotném); výsevy během klíčení i růstu semenáčků navíc kromě pravidelné kontroly stavu nevyžadují v podstatě žádnou péči.

Náročnější je až příprava na přesazení vzrostlých semenáčků z láhve do květináčků. Rostlinky zvyklé na stabilní a poměrně vysokou vzdušnou vlhkost musíme před přesazením pomalu otužovat, a to tak, že láhev otevřeme a vyvětráme a postupně (asi po dobu 2–3 týdnů) prodlužujeme dobu, po kterou necháváme láhev odkrytou.

Jak sterilizovat substrát?

Substrát vysterilizujeme například v páře či v mikrovlnné troubě. Při obou postupech množení používáme substrát stejného složení jako pro dospělé kaktusy, tedy například směs písku a kompostové zeminy v poměru 3:1 (různí kaktusáři však mají oblíbené různé pěstební substráty), ovšem vždy platí, že substrát by měl být velmi jemný (o hrubosti 1–2 mm).



Jak očistit semínka?

mnozeni-kaktusuSemínka je možné zbavot zárodků houbových a dalších chorob několikaminutovým namočením ve světle růžovém roztoku hypermanganu či v 5–10% roztoku Sava.

Jak dlouho klíčí semena a rostou semenáčky?

Většina semen, ať již vysetých první či druhou metodou, klíčí asi během 2–3 týdnů (některá však až po několika týdnech) a první trny se na rostlinkách objeví ve stáří 5–8 týdnů. Z výsevních nádob se kaktusy přesazují (tzv. pikýrují) asi po roce.