Kaktusy jsou nenáročné a velmi vděčné rostliny. Vyžadují jen trochu zvláštní zacházení.

Kaktusy potřebují přímé sluneční světlo. Milují tedy parapety jižních, západních a východních oken, kde jsou co nejblíže sklu. Pokud máme ale kupříkladu stůl přímo u jižního okna, snese bodlinatý zelenáč také místo vzdálené až 50 cm od okna. V létě milují pobyt na parapetu vně okna, na balkoně nebo terase, kde jim však nehrozí přemokření během vydatných dešťů.

Základní rukověť kaktusáře

Zálivka: Kaktusy zalíváme nejlépe navečer. Lépe jednou důkladně než často a mírně. Substrát provlhčíme, necháme odtéct vodu, kterou vylijeme z podmisky a zase týden nezaléváme. Voda by měla být odstátá a nejlépe měkká. Ve vegetačním období kaktus zaléváme jednou týdně.

Substrát: Nejvíce vyhovuje kaktusům minerální drť, ostrý písek či škvára smíchaná s kvalitní zahradní zeminou. Poměr 1 : 1.

Výživa: Živiny přijímají kaktusy ze substrátu. Pokud přesazujeme pravidelně každý rok, hnojivo nepoužíváme. Jinak stačí hnojivá zálivka maximálně třikrát do roka během vegetačního období.

Přesazování: Provádí se nejlépe brzy na jaře nebo v létě, během stagnace růstu. Kaktus vyjmeme, zbavíme starého substrátu, kořeny necháme několik dní zaschnout, aby v nové zemině nehnily. Pak rostlinu zasadíme. Nádoba by měla být jen o málo větší než původní. První zálivku provedeme asi za čtrnáct dní od přesazování.



Zimování: Zhruba v říjnu kaktusy začneme zimovat. Měly by prožít přirozené klesání teplot. Pokud je pěstujeme na okenním parapetu zvenku či na balkoně, o postupný pokles teplot se postará příroda sama. Kaktusy zimují při osmi až dvanácti stupních Celsia zcela bez zálivky. Mohou být na světle i ve tmě. Horký byt jim nesvědčí.

Letní pauza: Během největších veder uprostřed léta kaktusy přestanou růst. Začnou stagnovat a nepřijímají zálivku. Proto v tomto období zaléváme opatrně, ačkoli slunce pere do jejich hlaviček. Nadbytek vody by mohl způsobit zahnívání kořenů.

Jarní budíček: Po zimě, asi v březnu, kaktusy přineseme do tepla, postavíme je na jižní, západní či východní okno a pomalu necháme probouzet. Jakmile se objeví zelený vrchol a nové trny, zalijeme kaktus teplou vodou (asi padesát stupňů Celsia).

Chceme-li ze sebe udělat malého kaktusového stvořitele, pak se můžeme pustit do jejich rozmnožování. 1Kaktusy lze rozmnožovat dvěma způsoby. Vegetativně a generativně, tedy výsevem.

Výsev kaktusů

  • Začínám se ním v březnu a dubnu.
  • Výsev provádíme do speciálního substrátu. Má 2 díly jemného písku a 1 díl zeminy.
  • Vyséváme do plastových boxů (provizorně lze použít obal od nanukového dortu, v němž jsou odtokové díry), osvědčila se také akvária, terária a zavařovací lahve. V nich vytvoříme mikroklima skleníku.
  • Semena vyséváme na povrch substrátu, ten má asi výšku 2 cm. Musí být dobře nasáklý vodou. Zasypávat můžeme pouze semena opuncií.
  • Uzavřenou láhev či plastovou krabičku překrytou víčkem dáme na teplé, světlé místo. Přímé slunce nám semena či sazeničky může zničit.
  • Chladnomilné druhy klíčí při teplotách okolo pětadvaceti, teplomilné druhy při teplotách nad třicet stupňů Celsia.
  • Opuncie klíčí jako jediné překryté substrátem a to po dost dlouhé době. Nezakrýváme je, mohou přejít mrazem, klíčí při vysokých teplotách.
  • Po vyklíčení sazenice přikryjeme víkem, které je schopné větrat, má otvory. Přesazujeme poprvé, až mají sazenice půl centimetru.
  • Substrát by měl být stále vlhký, po vyklíčení zavlažujeme pravidelně podmokem.
  • Na přímé slunce můžeme rostliny dát až po roce či dvou.

Vegetativní rozmnožování kaktusů

Kaktusy často tvoří odnože či větvě. Mnohé druhy mají na odnožích čekací kořeny. Takové odnože je možné oddělit od mateřské rostliny a zasadit do suchého substrátu.

Nikdy odnože, které oddělujeme řezem, nesázíme do vlhkého substrátu. Necháme ránu pořádně zaschnout, nejlépe 2 týdny, kdy se vytvoří tzv. kalus. Pak sázíme do suchého substrátu. Umístíme do teplého prostředí s nepřímým slunečním zářením a často rosíme.