Nádoby pro pěstování kaktusů

Dříve se používaly převážně hliněné květináče, ty však měly tu nevýhodu, že v nich substrát rychle vysychal. Pro domácí pěstování jsou vhodné i plastové květináče. Průměr květináče v jeho horní části by měl být jen o málo větší, než je průměr těla přesazovaného kaktusu. U květináčů je velmi důležité, aby měly dostatečně velké odtokové otvory ve dnu. Pokud nemají, raději je zvětšíme. Přebytečnou vodu z podmisek vždy slijeme.

Přesazování kaktusů

Kaktusy můžeme je přesazovat v kteroukoliv roční dobu. Ale přece jen vhodnější dobou je časné jaro nebo pozdní léto – tedy doba stagnace růstu. Dobré však je, aby byl kaktus po přesazení v teple a v suchu, aby se drobná poranění na kořenech, která vždy při přesazování vzniknou, rychle zahojila.

  • Kaktus vyjmeme z původního květináče a kořeny a spodní část těla kaktusu očistíme od starého substrátu.
  • Jsou–li kořeny příliš dlouhé, zkrátíme je ostrým nožem nebo nůžkami. Pokud kořeny zkracujeme, je lepší nechat kaktus několik dní nezasazený, aby rány na kořenech zaschly.
  • Do květináče dáme na dno kolem dvou centimetrů štěrku nebo hrubého písku a kaktus vložíme tak, aby kořeny splývaly rovně dolů a nebyly pokroucené.
  • Pomalu dosypáváme suchý substrát.
  • Povrch substrátu posypeme asi centimetrovou vrstvou křemičitého písku.
  • Přesazené kaktusy asi týden až 10 dní nezaléváme a chráníme je před přímým sluncem.


Substrát pro pěstování kaktusů

Příprava dobrého substrátu je malým tajemstvím každého kaktusáře. Někdo do substrátu přidává kamínky, jiný antuku, další jehličí či mletou pemzu. Každopádně platí, že zemina vhodná pro pěstování kaktusů by měla být především dostatečně propustná, mít vhodné chemické složení, to znamená, že by měla obsahovat všechny pro růst potřebné základní živiny, kterými jsou dusík, fosfor, draslík, a nejdůležitější stopové prvky. A jak si takový substrát můžeme připravit?

Prověřená směs má následující složení:

  • 1/3 štěrku (písku)
  • 1/3 rašeliny
  • 1/3 zahradní zeminy

Zahradní zemina by měla být dobře proleželá, to znamená, že kompost z trávy, listí a jehličí necháme několik let zrát, aby se organické části dokonale rozložily.

Substrát je dobré sterilizovat teplem, můžeme použít běžnou nebo mikrovlnnou troubu. Před sterilizací musí být substrát mokrý. Dokonalé sterilizace dosáhneme při 100 °C po dobu 20 minut. Na přesazování ovšem používáme suchý substrát.

Jak kaktusy zalévat?

Kaktusy zaléváme nejlépe navečer, a to raději jednou důkladně než často a mírně. Substrát provlhčíme, necháme odtéct vodu, kterou vylijeme z podmisky a zase týden nezaléváme. Voda by měla být odstátá a nejlépe měkká.