Vánoční kaktus pochází z brazilských deštných pralesů. Velmi se podobá velikonočnímu kaktusu. Vánoční kaktus nemá typické kulaté tělo. Je převislý, proto se sází do závěsných košíků. Poznáte ho podle tenkých článků, které tvoří delší větve. Vánoční kaktus patří k nejznámějším rostlinám, jež o svátcích zdobí svými květy naše domovy. Aby vykvetl včas, nepotřebuje na rozdíl od většiny ostatních druhů žádné komplikované rychlení nebo péči.
vanocni-kaktusyPři správné péči jejich konce vykvetou, pomůže jim hnojivo pro podporu kvetení. V srpnu se doporučuje omezit zálivku a následujících šest týdnů nezalévat vůbec.

Květy jsou růžové, červené, fialové nebo bílé. Kvete od listopadu do ledna. V případě kvetení kaktus nezimujte.

Péče

Potřebuje dostatek rozptýleného světla, nesnáší přímé slunce. Teploty celoročně kolem 20°C. Zálivka pravidelná, čistou odstátou vodou. Stejně jako u ostatních kaktusů platí – nepřelévat!

Na rozdíl od ostatních ale vydrží i na severní straně u oken, protože mu nevyhovuje přímé slunce. Nemají v lásce ani změnu prostředí, opatrně tedy i při přesazování. Při přesazování proto nevysypávejte veškerý substrát z kořenů, kaktus si postupně zvykne na nový substrát. Daří se mu v zemině s příměsí humusu. Přesazujeme jednou za tři až čtyři roky do substrátu pro kaktusy.

Během roku obíráme odkvetlé květy a přihnojujeme jednou za měsíc květinovým hnojivem. Jen po odkvětu vynecháme dva měsíce.

Množení

Rozmnožujeme řízky potom, co rostlina odkvete. K zakořenění potřebují teplotu 25°C.

vanocni-kaktus-fotkaVánoční kaktus bohatě kvete, pokud jej můžeme nechat přezimovat na chladnějším místě. Jeho květy nás mohou potěšit růžovou, bílou, žlutou anebo purpurovou barvou. Je to rostlina pocházející z hornatého pobřeží jihovýchodní Brazílie. V zemi svého původu rostou na skaliscích a převážně na stromech jako epifyty, na místech, která jsou stinná a mají vysoké procento vlhkosti.



Pokud teplota není příliš vysoká, nízká vlhkost mu nevadí. V období květu se doporučuje občas mlžit. Pozor ale na to, aby květy nebyly příliš mokré. Výhonky kaktusu vypadají jako by to byly spojené malé ploché polštářky. Ostny u těchto druhů kaktusů budete hledat marně, vyrůstají totiž ve formě nahnědlých až bílých chlupů na vrcholcích stonků.

Pro jeho pěstování je vhodná hlinito – písčitá  půda anebo přímo substrát určený k pěstování kaktusů. Uvítá rozptýlené světlo v průběhu vegetačního období.  Ve stádiu klidovém mu však dopřejme raději místo tmavší. Kaktus můžeme důkladně zalít, avšak mezi zálivkami necháváme zeminu dosti proschnout. Pozor: po nasazení poupat rostlinu zásadně nepřemisťujeme, následkem stěhování by bylo opadání poupat!