Aloe Vera je dekorativní a nenáročná na pěstování. I proto ji můžeme najít mezi pokojovými rostlinami v nejedné domácnosti. Věděli jste ale, že má aloe také téměř neuvěřitelné léčivé účinky? Jde vlastně o takovou přírodní domácí lékarničku, kterou máte stále po ruce.

Substrát pro Aloe Vera. Jakou půdu na pěstování Aloe Vera?

Protože jde o sukulentní rostlinu, která pochází z pouštních oblastí, potřebuje aloe dobře propustný substrát. Ideální je lehká hlinitá půda smíchaná s hrubozrným pískem. Vhodný poměr složek půdy pro pěstování aloe vera je jeden díl dobře uleželého kompostu, jeden díl listové půdy a jeden díl písku. V letním období je dobré přibližně jednou za dva až tři týdny do zálivky přidat speciální minerální hnojivo s vyšším obsahem draslíku. V zimním období rostlinu nepřihnojujte. Kompletní přesazování rostlin není nutné, na jaře jen vyměňte vrchní část zeminy.

Aloe Vera a slunce

Aloe není náročná, ale vyžaduje dostatek světla a také slunečních paprsků. A to i v zimě. Je proto dobré ji umístit na okno, nejlépe směřující na jih. Přes léto ale rostlinu nenechávejte na přímém slunci přes poledne, kdy je sluneční záření nejintenzivnější, přemístěte rostlinu na stinnější místo. Můžete jí také letnit na balkonu, lodžii nebo na zahrádce. Vzhledem k tomu, že jde o pouštní rostlinu, nevadí jí v zimě ani suchý vzduch v paneláku.

Postup při přesazování aloe vera

Nejprve zakryjte drenážní otvor květináče, a to buď drobnými kamínky, perlitem nebo například kávovým filtrem. Poté do jedné třetiny nasypte hrubozrnný písek. Zbytek nádoby zasypte až do výšky jednoho centimetru od horní hrany květináče substrátem dobře odvádějícím vodu. Je opravdu důležité, abyste použili zeminu dobře propustnou nebo speciálně určenou pro kaktusy. V případě, že se půda nebude správně odvodňovat, bude vám aloe uhnívat. Můžete si vytvořit i vlastní substrát a to tak, že smícháte dvě části písku a jeden díl kompostu, nebo použijete stejný díl písku, kompostu a perlitu.


Oddělení nových výhonků aloe vera

Při přesazování by aloe vera neměla mít žádné nové výhonky, proto je potřeba všechny výhonky odstranit. Nové výhonky bývají kolem vnějšího obvodu rostliny. Když jsou výhonky kolem deseti centimetrů vysoké, mívají už většinou vlastní kořenový systém. Uchopte tedy výhonek těsně nad místem, kde vyrůstá z půdy, otočte s ním a vytáhněte ho od hlavní rostliny z půdy. Tyto výhonky můžete hned znovu samostatně zasadit. Pokud jsou některé výhonky pevně spojeny s hlavní rostlinou, budete je muset odříznout ostrým nožem. Takto odříznutý výhonek hned nezasazujte, je potřeba ho nechat na vzduchu zaschnout dva až čtyři dny, dokud se rostlina nezatáhne.

Sázení aloe vera

Vezměte si připravený květináč zasypaný zeminou, utvořte do zeminy díru prstem a vložte do ní aloe vera kořeny směrem dolů. Podržte rostlinu ve vzpřímené poloze a přimáčkněte. Pokud nezůstane rostlina ve svislé poloze, zasuňte za ni tyč jako podpěru. Lehce rostlinu zalijte a umístěte ji na světlém místě, ale mimo dosah přímého slunečního záření, protože vám může sluníčko listy spálit. Ničeho se nelekejte, pokud se rostlina zbarví do červena nebo se listy mírně scvrknou, je to přirozená součást procesu růstu aloe vera.
Než aloe začne růst, tak není potřeba rostlinu zalévat, tedy asi po dobu čtyř až šesti týdnů.

Vhodná půda pro přesazování aloe vera

Všechny rostliny aloe vyžadují písčitou nebo štěrkovitou půdu s velmi drobnou drenáží, aby bylo zabráněno uhnívání kořenů. Aloe vera sázejte jen do zeminy určené pro kaktusy nebo do zeminy, kterou si vytvoříte sami. Při sázení aloe vera venku vyberte takové místo, které vždy po dešti úplně vyschne.

Hnojení aloe vera

Písčité půdy určené pro aloe vera mají málo organických látek, proto je nezbytné hnojit je v pravidelných intervalech. Nejlépe vám bude fungovat kapalné hnojivo určené pro kvetoucí rostliny. Vyhýbejte se kompostům a dalším půdním materiálům s velkým množstvím organických látek z důvodu jejich tendence ke zvyšování hydratace. Aloe vera hnojte především koncem léta a používejte velmi zředěný roztok.